tā to dara malēnieši

patiesībā jau es gribēju virsrakstu apmēram šādu:

kā melnā humora izjūtas trūkums nacionālajā mentalitātē var būtiski kaitēt vietējās uzņēmējdarbības straujākai attīstībai, balstoties uz piemēru no nejauši novērota ceļmalas kroga dzimtajā pusē

bet tāds virsraksts padarītu mana ieraksta slug (lapas pastāvīgais url) pilnīgi neiespējamu, un tāpēc es viņu tā nerakstīju.

vērojot krogu attīstību lejasciemā, nevar nepieminēt pēdējo jaunieguvumu – pie kapsētas atvērto ‘ceļu uz laimi’ vai ‘laimes taku’ vai kā tamlīdzīgi, ko vietējie pēc atrašanās vietas loģiski iesaukuši par ‘trīs saujām’ vai kā citādi atbilsotši kapu tematikai, tādējādi apliecinot metonīmijas nemitīgu darbību valodas papildināšanā.

krogs nav pārāk apmeklēts – gan tā atrašanās vietas dēļ (tas ir pārāk tālu no apdzīvotās vietas centra, lai turp viegli varētu doties kājām), gan tādēļ, ka satiksme pa alūksnes ceļu nav pārāk dzīva, gan tādēļ, ka netālu ir lieliskie un sakoptie lejasciema kapi.

tad nu es, kārtējo reizi braucot garām šim ironijas trūkuma piemineklim, nodomāju – britu salās, melnā humora cietoksnī, šāds krogs tiešām tiktu nosaukts par ‘trīs saujām’ – un ieturēts mazliet gotiskā stilā- un tādējādi piesaistītu apmeklētājus, kas dotos šurp kaut vai aiz ziņkārības.

bet mūsu nenovērtējami nopietnajā un patētiski-romantiskajā latvijā, kur mirušo kults sasniedz nebijušus apmērus, šāds nosaukums var pastāvēt tikai neoficiāli, neapstiprināti, paslepeni, ne-iegrāmatoti, mutvārdos.

sasodīts, kas mums traucē atvērt acis? kas mums traucē pasmieties par pašu nāvi, jo neviens cits par to nesmiesies? kāpēc visi ģīmji tik skābi, ka atgādina pasaules čempionātu citronu ēšanā? no skābajiem, drūmajiem, ciešanu sagrauztajiem, pašmocību pārņemtajiem sejiem pasaule nekļūst ne gaišāka, ne godīgāka! (ievērojiet izsaukuma zīmi, ko lietoju reizi gadā)

nosauciet piekapu krogu par ‘trīs saujām’, jo savējās nedzirdēsiet. pasmejieties par nopietno tagad – jo kad būs nopietni, nebūs, kad smieties.

apsveiciet Jēzu viņa dzimšanas dienā – jo kā jūs justos, ja visi jūsu dzimšanas dienas viesi jūs pilnīgi ignorētu?

say something

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.