saulainus un panākumiem bagātus kapu svētkus

ir pienācis jūlijs – un pāri latvijai aizviļņo lokāli un pārvalstiski mirušo piemiņas brīži – kapu svētki.

kapi ir kļuvuši par ‘īstenā latvieša’ templi, pārdomu vietu un lepnuma objektu. uz kapiem vairākas reizes gadā ‘labi audzinātais’, kulturālais ikdienas latvietis dodas atrādīties pats un citus apskatīt: kam kāda mašīna, uzvalks, bērni, piemineklis, soliņš, dzīvžogs, mirte vai grants kapavietā. aktīviem kapu kopējiem iznāk pat specializētie žurnāli ‘in memoriam’ un ‘aizsaules dārzi’. kapu svētkos satiekas dzimtas, tiek slēgtas vienošanās un iegūti ienaidnieki uz mūžiem. un katrai dzimtai ir vismaz divi obligāti apmeklējami kapu svētki gadā.

valstī, kuŗā praktiski visa ražošana ir tikusi plānveidīgi un sistemātiski iznīdēta, kuŗas jaunatne rautin raujas prom uz citām zemēm, kur par saražoto kaut ko arī maksā, kapu svētki ir gandrīz vienīgais, kas vēl saista cilvēku pie cilvēka. jā, rupji sakot, šai zemē palikuši tikai kapi – un kapi ir šīs zemes vērtību mērs.

vēl soli tālāk spērušas gulbenes un lejasciema pašvaldības, glīti integrējot kapu svētkus pilsētas/pagasta svētku programmā (skat. gulbenes ziņas un lejasciema avīzi ‘pagalms’, 1.-6. jūlijs, 2010). proti – pēc bērnu svētkiem, jauniešu svētkiem, ielu svētkiem nāk loģiski neizbēgamie kapu svētki. to, ko pārējā latvija tikai patur prātā, malēnieši nekavējas paust skaidri un atklāti – pēc visām dzīves ņiguņegām cilvēks nonāk kapos. vai ‘kapiņos’ kā viņus šeit sauc. tas liek domāt par to, ka malēniešus uz viņo pusi pavada nāvīte* ar izkaptīti un visi radi no sirds pulcējas bērītēs**, kur zārciņā liek nelaiķīti un viņu paglabā. kapiņos. kuŗus kopt tad arī ir pāri palikušo pienākums un tiesības.

un kur tad vēl kapu kaŗi – modes – un sacensības, ielaušanās ar sakopšanu, brutālā ziedu nolikšana un nepareizās skujiņas nogrābšana… kapi malēnietim piedāvā tādu asumu, ko nespēj sniegt ne ltv ugunsgrēks, ne viasat pārraidītais futbols vai monster trucks.

ja jau kapu kultūra šobrīd ir tik ārkārtīgi izplatīta un atpazīstama, tad kāpēc gan to neattīstīt līdz pasaules līmenim? piedāvājot, piemēram, tūri pa latvijas skaistākajiem kapu svētkiem ar īpašiem kapsētu apmeklējumiem. vai – kas man šķiet daudz aizraujošāk – pastkartes ar novēlējumiem kapu svētkos***. uz dažādu kapu pieminekļu fona (mīļiem draugiem – sakoptas ainavas, ienaidniekiem – nolaistas gotikas vēsmās) varētu piedāvāt dažādus vēlējumus:

priecīgus kapu svētkus!
lai veicas ikgadējā mirušo piemiņas brīdī!
daudz laimes kapiņos!
saulainus un gaišus kapu svētkus!
vieglu taku!
mūžīgo mieru jūsu radiem!
ne soļa bez kapiem!
vai tu jau apkopi savas dzimtas kapus? – ļaujiet vaļu fantāzijai.

tāpat dažādas vietējās sabiedriskās ēdināšanas iestādes varētu piedāvāt tematiskos uzkožamos un dzērienus. bet par to nosaukumiem kādā citā reizē.

ar to tiktu risinātas vairākas patlaban latvijā ieilgušas problēmas: tiktu uzsākta ražošana, rastos darba vietas, tiktu kodificēts kultūras mantojums un jaunatne izglītota tautas tradīcijās. tāpat tiktu popularizēta līdz šim pasaulē mazpazīstama latvijas kultūras šķautne.

un varbūt kādā mirklī kāds pēkšņi iedomātos, ka ir jau labi atskatīties uz senčiem (kapiņos) – bet vēl labāk ir svinēt dzīvi – mežonīgu, nepieradinātu, pāri plūstošu dzīvi un kaut reizi gadā saviem tuvajiem – un tālākajiem pateikt to, ka viņi ir izcili, vienīgi, neatkārtojami un ļoti mīļi. lai nav jāiet uz kapiņiem lūgt piedošanu tiem, kuŗu smadzenes, īkstis un lūpas kļuvušas par baktēriju un tārpu mājokli, kuŗiem, kā zināms, par cilvēku rūpēm un raizēm ir maza bēda.

—————-

*ar šo nekādā ziņā netiek niecināta malēniešu praktizētā ars moriendi, no kuŗas dažam labam rīdziniekam būtu gan ko mācīties (bet par to citreiz)

**jā, malēnieši joprojām saka bēŗu viesi – ar šauro ē, viņi nepadodas rīgas uzspiestajiem vardarbīgajiem paplatinājumiem.

***kādā vaļas brīdī mēģināšu ierosināt arī vizuālo noformējumu, bet tas vēlāk.

say something

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.